Proszę czekać...
zamknij
Witamy na stronie Polskiego Towarzystwa Storczykowego "ORCHIS"

Nasze Towarzystwo stara się
przekazywać wiadomości dotyczące
storczyków gruntowych,
naturalnych siedlisk ich występowania
oraz ochrony.

Spotkanie 2012 - Młodzawy

Kolejne coroczne spotkanie odbyło się w dniach 19-20 mają w Młodzawach na Ponidziu w celu monitoringu znanych stanowisk występowania storczyków. W spotkaniu wzięło udział ponad dwadzieścia osób z których  najmłodszy uczestnik miał dziewięć lat.
Ten rok nie jest łaskawy dla storczyków. Mogliśmy zaobserwować, że niektóre gatunki np. dwulistnik muszy (Ophrys insectifera) czy storczyk kukawka (Orchis militaris) posiadają mniejsze rozmiary niż w roku 2011. Najbardziej zdumiał nas stan storczyka purpurowego (Orchis purpurea), którego dziesiątki przepięknych wysokich kwiatostanów mogliśmy podziwiać w ubiegłym roku. W tym, niestety, znaleziono tylko pojedyncze mizerne kwiaty i nieliczne siewki. Być może jest to wynik wyjątkowo mroźnej i bezśnieżnej zimy lub, jak przypuszczają niektórzy, efekt suchej i wyjątkowo ciepłej jesieni, która nie pozwoliła wejść łagodnie roślinom w stan zimowego spoczynku.
Część uczestników po raz pierwszy miała okazję podziwiać rosnące w lesie niepozorne kwiaty żłobika koralowego (Corallorhiza trifida) oraz pozbawione chlorofilu kwiaty gnieźnika leśnego (Neottia nidus-avis). Nie zawiódł nas obuwik pospolity (Cypripedium calceolus) i buławnik mieczolistny (Cephalanthera longifolia), setki a nawet tysiące tych pięknych, kwitnących roślin urzekły wszystkich uczestników spotkania.
Ważnym elementem tegorocznego spotkania była dyskusja na temat działalności Polskiego Towarzystwa Storczykowego „ORCHIS”. Wszyscy uczestnicy dostrzegli potrzebę i pożytek z działalności stowarzyszenia. Wyrazili też chęć, w mniejszym lub większym zakresie, do brania udziału w jego pracach. Na zakończenie spotkania został ogłoszony dla uczestników konkurs fotograficzny na najciekawsze ujecie zrobione podczas jego trwania.
Miłym akcentem spotkania było serdeczne przyjecie uczestników przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego "Biała Zagroda". Wieczorne pieczenie kiełbasek połączone zostało z degustacja "mirabelówki" przyrządzanej według receptury opracowanej przez gospodarza.

Kontakt z administratorem strony.
Zawartość całej strony jest chroniona prawami autorskimi i w żadnym
wypadku ani w żadnej postaci nie może być wykorzystana bez pisemnej zgody autorów.
Polskie Towarzystwo Storczykowe "ORCHIS" (c) 2009
flycather statystyka