www.pts-orchis.pl

Forum PTS
Teraz jest 20 sie 2019, 06:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 07 kwi 2012, 20:57 
Site Admin

Hejka.
Na początek strona, na której jest trochę więcej zdjęć tej metody: http://forum.terrorchid.org/viewtopic.php?...&highlight=
Tutaj opis z tej strony podany przez jednego użytkownika:

1) Znajdź mały plastikowy pojemnik na owoce lub warzywa z supermarketu. Jest poręczny, ponieważ posiada w dnie otwory drenujące.

2) Potnij jakikolwiek karton na szersze pasy. Ustaw je pionowo w pojemniku. Szczeliny zasyp jakąkolwiek ziemią bez składników organicznych, mineralną. Przykryj to pokruszonym i wyschniętym mchem torfowcem.

3) Zrób sok kartonowy – jest to pocięty na małe kawałki karton i namoczony wodą deszczową lub z filtra odwrotnej osmozy (RO), pozostawiony na noc.

4) Wlej sok kartonowy do nieco większego pojemnika z całym dnem, a następnie POWOLI wstaw do niego pierwszy pojemnik. Jak wsadzimy za szybko, to całość może wypłynąć na powierzchnię. Dostosować poziom soku kartonowego do poziomu tuż poniżej ziemi. Teraz należy pozwolić kartonowi powoli nasiąknąć.

5) Wysyp nasiona na torfowiec, a całość zakryj folią.
Ta metoda zdaje się działaś rewelacyjnie w stosunku do gatunków które są w stanie tolerować spore ilości wilgoci. Najlepiej kiełkują z pomocą tej metody kukułki, pytanie czy k. bzowa równie. Mi genialnie wykiełkowała kukułka plamista. Także trochę skiełkował mi podkolan biały.

Próbowałem: Orchis militaris, morio, mascula, purpurea, Dactylorhiza maculata, Platanthera bifolia, Goosyera repens, Cypripedium sp. mix, Ophrys apifera.

Na chwilę obecną wydaje się, że jedynie skiełkowały kukułka i podkolan. Ja siałem metodą: 2 mies. chłodu, po tym do cieplejszych temperatury 10-15*C, widne miejsce. Ja wyróżniłbym 3 różne metody:

1. Chłodny okres spoczynki, potem do ciepła.
2. Najpierw ciepło, a po ewentualnym skiełkowaniu, do zimna. Ten sposób siania w in vitro jest niezbędny np. dla Orchis mascula, który obumrze, jak po skiełkowaniu nie da mu się chłodu.
3. Cały czas ciepło.

Poza tym, różne poziomy wilgotności, poziomy jasności, obecność lub brak jonów wapiennych, obecność lub brak torfowca, nadają taki ogrom wariantów, że na pewno jest z czym się pobawić. Popróbujemy, zobaczymy!

Kukułka plamista
[attachment=13504:IMG_4680.JPG]
[attachment=13505:IMG_4685.JPG]

Podkolan biały - mniej, ale jednak. Jakby się przyjrzeć, to w sumie zaczyna dopiero kiełkować.
[attachment=13506:IMG_4692.JPG]

Załączniki:
IMG_4680.JPG
IMG_4680.JPG [ 848.24 KiB | Przeglądane 10000 razy ]
IMG_4685.JPG
IMG_4685.JPG [ 233.54 KiB | Przeglądane 9999 razy ]
IMG_4692.JPG
IMG_4692.JPG [ 324.66 KiB | Przeglądane 10001 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: 08 kwi 2012, 01:03 

incarnata/ochrolucea też wykiełkuje, bo żyje w wodzie
widzę, że będzie o czym porozmawiać w maju...

Tytuł:
PostNapisane: 09 kwi 2012, 23:02 

To te biale kuleczki z wyrastającymi we wszystkie strony nitkami?

Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2012, 21:33 

Gratuluję whistle3.gif zwłaszcza jeżeli potwierdzi się ten udany siew podkolana yes.gif ogławianie podkolanów nie przynosi pożądanego efektu w postaci dodatkowej bulwki - co więcej oberwanie bulwki potomnej przy jednoczesnym ogłowieniu rośliny macierzystej tez nie daje takiego rezultatu no.gif Wydaje się wiec ze taki siew to jest metoda na uzyskanie większej liczby roślin-rzecz jasna o ile uda się wysiew utrzymać przy życiu oraz przystosować rośliny do podłoża macierzystego w którym będą rosły docelowo smile.gif niemniej jak dla mnie jest to super informacja cool.gif

Ostatnio edytowano 12 kwi 2012, 21:35 przez Poll, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2012, 23:08 
Site Admin

everro napisał(a):
CYTAT(everro @ pon, 09 kwi 2012 - 23:02) <{POST_SNAPBACK}>
To te biale kuleczki z wyrastającymi we wszystkie strony nitkami?

Tak, dokładnie Ewciu.

W tej chwili wystawiłem te skiełkowane do światła. Załapują się na dość mocne światło od moich roślin owadożernych, ale jednocześnie nie na tyle mocne, aby im zaszkodzić. Co ciekawe nie zrobiły się zielone, albo za krótko to trwało.

W dalszym ciągu liczę, że coś jeszcze skiełkuje. Przyglądając się innym nasionko, wydają się żywe, ale jakoś nie chcą kiełkować. Poza tym zastanowiłem się na wykorzystaniem kilku metod Svante Malmgren'a. Zdarzyło się jemu, że wysterylizowane nasiona, ze zniszczoną osłonką nasienną, kiełkowały mu pod mikroskopem. Może zamiast hodować je w dalszym stopniu na pożywce, można by przygotować taką "kartonową pożywkę", przerosłą grzybami, a na nią wysiewać nasiona ze strawioną osłonką. To jeden pomysł.

Drugi jest jeszcze bardziej kuszący, ale wymaga trochę prób... Mianowicie: w pół dojrzałe nasiona. Szwed wysiewa w ten sposób obuwiki, które mają tak twarde osłonki nasienne, że sianie dojrzałych jest mało skuteczne i trudne. Dlatego po ok. 6 tyg. od zapylenia sterylizuje on (my byśmy nie musieli) całą torebkę, następnie otwiera w sterylny sposób i sprawdza stan nasion. W połowie dojrzałe mają wykształcony zarodek, ale nie wykształconą osłonkę. Nie trzeba jej trawić, a zarodek jest zdolny do kiełkowania.

Oczywiście dużo łatwiej przesyłać sobie nasiona dojrzałe, jak również je przechowywać. Nie mniej jednak, można by próbować wysiewać nasiona w pół dojrzałe, z czym będę chciał spróbować. smile.gif Powinny kiełkować praktycznie natychmiast, albo wcale. Podłoże trzeba by przygotować z miesiąc wcześniej (uwierzcie, nie psuje się), żeby jakimś grzybkiem przerosło i tyle.

Ostatnio edytowano 12 kwi 2012, 23:09 przez Poll, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 03 cze 2012, 23:28 
Site Admin

Hejka,
przydałaby się mała aktualizacja. Od razu powiem, co mógłbym poprawić, a tak w ogóle, to zrobiłem niezgodnie z przepisem. Mianowicie ten torfowiec powinien byś ususzony i pokruszony na pył. Przetarty przez sitko (w oryginalnym przepisie). Ja tego nie zrobiłem, bo nie miałem ususzonego torfowca. Jest ważne, aby ten torfowiec dobrze przylegał do tego podłoża. Wszystkie protokormy, które wisiały na torfowcu jakby w powietrzu, nie przeżyły lub się nie rozwijają. Te, które były głęboko w nim schowane, blisko mineralnego podłoża urosły ogromne. Ja je trochę wygrzebałem dla pokazania jak urosły. Dlatego drobno skruszony torfowiec i jego cieniuteńka warstwa z 0,5 cm powinny być wszystkim co trzeba. Można nawet pomyśleć i posianiu nasion na mineralne podłoże, a dopiero potem przykryć je cieniutką warstwą pokruszonego torfowca. Tylko raczej nie zobaczy się efektów dopóki rośliny trochę nie urosną.

Ponadto, te środkowe, działowe kartony nie muszą wystawać ponad podłoże, mogą być w nim schowane.

Może nie będzie tego widać, ale pojedyncze, największe osobniki zaczynają puszczać zielone kiełki. Ten "podkolan" bo to chyba będzie on, rośnie na prawdę rewelacyjnie. Kukułka trochę słabiej.

Kukułka
[attachment=14241:IMG_6790.JPG]
[attachment=14239:IMG_6790a.jpg]

Podkolan
[attachment=14240:IMG_6789.JPG]
[attachment=14238:IMG_6789a.jpg]

Załączniki:
IMG_6789a.jpg
IMG_6789a.jpg [ 309.83 KiB | Przeglądane 9996 razy ]
IMG_6790a.jpg
IMG_6790a.jpg [ 287.11 KiB | Przeglądane 9991 razy ]
IMG_6789.JPG
IMG_6789.JPG [ 278.56 KiB | Przeglądane 9992 razy ]
IMG_6790.JPG
IMG_6790.JPG [ 264.44 KiB | Przeglądane 9996 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: 05 cze 2012, 22:44 

No swietnie to wyglada.
Zaczyna mi kwitnac cuchnacy, jak tylko pogoda z owadami dopisza i utworzy sie choc jedna torebeczka to sieje smile.gif. Ten mech moze byc starty stary ubiegloroczny czy ususzyc swiezo zebrany i zetrzec?

Pozdr.

Tytuł:
PostNapisane: 06 cze 2012, 16:15 
Site Admin

Nie, no jasne, że może być i 5 letni. Chodzi, aby był ususzony a potem drobno pokruszony. Żeby protokormy nie wisiały w powietrzu jak u mnie. Wszystkie te obumarły, a było ich sporo.

Ewciu, ja swojego s. cuchnącego zapylałem ręcznie, zatrudnij kogoś u siebie do tej roboty, mam chyba wszystkie torebki pełne. smile.gif

Tytuł:
PostNapisane: 11 lip 2012, 08:07 

Hej!

Wysialam macule. Jak dlugo trzeba czekac, zeby stan nasion byl taki, jak na pierwszych zdjeciach w watku?
Cuchnacy zawiazal pare torebek, jeszcze niedojrzale i czekam (pojemnik przygotowany). Ale nie widzialam, zeby jakikolwiek owad go zapylal unsure.gif

Pozdr.

Ostatnio edytowano 11 lip 2012, 08:07 przez Poll, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 11 lip 2012, 11:21 
Site Admin

Ja je trzymałem przez zimę, a wtedy nie miały prawa skiełkować. Było to chyba jakieś 2-3 miesiące. Ja siałem nasiona, które leżały trochę w lodówce. Nie wiem na ile to miało wpływ na długość kiełkowania, ale wszystko co świeże powinno kiełkować szybciej.

Do tego nie umiem powiedzieć czy maculata wymaga stratyfikacji przy tej metodzie. W in vitro kiełkuje bez, ale to nie jest to samo.

Po prostu trzymaj, najwyżej dowiemy się czy warto wysiewać przed zimą.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]