www.pts-orchis.pl

Forum PTS
Teraz jest 17 paź 2018, 19:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2014, 21:50 

Bardzo proszę o jakieś informacje na temat występowania storczyków gruntowych w moim rejonie. Sama znalazłam tylko kukułki wiele lat temu na łakach pod Pabianicami. Już w tym miejscu stoją domy. Czy w tym rejonie są w ogóle inne storczyki? Sporo chodzę po łąkach i lasach ale nic nie znajduję. Pewnie źle szukam. :lol:

PostNapisane: 02 lut 2014, 23:42 

Centralna Polska jest dość uboga w storczyki. A aglomeracje, jak np łódzka, będą szczególnie ubogie. Zaletą mieszkania w centrum kraju jest to, że ma się stosunkowo równe odległości w inne regiony kraju. Tak więc masz blisko choćby na Ponidzie, tj polskie zagłębie storczykowe lub do Kampinosu.

PostNapisane: 03 lut 2014, 11:40 

Wiele lat temu to miejsc ze storczykami też było wiele :).

Lodz i okolice to rzeczywiscie rejon bardzo ubogi w storczyki, ja z kolei sporo chodze po lasach i tez nic.
Jedyne miejsce jakie znam ze storczykami majowymi jest na ląkach pomiedzy Grabina Wola a Szynczycami, znam to miejsce od wielu, wielu lat. Mozna by pomyslec, ze powinno byc pelno majowych na lezacach w poblizu lakach, niestety sa tylko w tym jednym miejscu. I beda pewno tylko do momentu, gdy gospodarze zrezygnują z posiadania jedynej krowiny, ktora corocznie wypasa sie na tej łączce.
Nie wiem jaki zakres masz na mysli piszac "okolice Lodzi". Najblizej Lodzi spotkałam jeszcze kruszczyka szerokolistnego w lesie w okolicach Wodzieradów.
I to niestety tyle :(.
Aaa, przypomnialo mi sie - jeszcze kilka majowych rosło w jednej nielicznej grupie na lakach za miejscowością Andrespol, ale od ładnych paru lat juz ich nie ma, w sumie nie wiem dlaczego, bo miejsce jako takie się nie zmieniło (oprócz tego, ze przez ostatnich kilkanaście lat drastycznie obnizyl sie w rejonie poziom wody gruntowej. Ale tam przez laki przeplywa rzeczka wiec niby nic nie powinno sie zmienic, a jednak storczyki zniknely).
Słyszałam, ze podobno majowe mozna spotkać gdzies na nieużytkach wzdłuż rzeczki od zbiornika przepływowego Pabianka do parku Julianowskiego (przecina je al. Włokniarzy) ale nie wiem, ile w tym prawdy.

Jak tylko znajdę w br. jakieś nowe miejsce dam w tym wątku znać :).

Pozdr.

PostNapisane: 03 lut 2014, 20:12 
Site Admin

Będąc w Łodzi na olimpiadzie ekologicznej, już jakieś dobre 8 lat temu lub więcej, wybraliśmy się na pokazywanie okolicy. Pamiętam, że zaraz za naszym "hotelem" była jakaś ścieżka i tą wybraliśmy. Na jej przebiegu, bardzo blisko samej dróżki był gnieźnik leśny. Pamiętam, że widzieliśmy też miodownika melisowatego. (Gnieźnik był wcześniej.) Także w tamtym rejonie są. Nie pamiętam dokładnie gdzie była ta ścieżka, zapewne, gdybym znalazł się na miejscu to bym znalazł.

Gnieźnik był albo na zakręcie, albo koło jakiejś znacznej nierówności na ścieżce (w sensie ścieżka szła po sporym zagłębieniu czy coś, albo sporym łuku).

Podsyłam przybliżony rejon, gdzie to mogło być. 51°49'28.42"N 19°28'27.20"E

Jako, że teren sprawiał charakter dzikiego, to nie widzę powodów, dla których ten storczyk miałby tam wyginąć. Na pewno był jeden, tyle pamiętam, czy było go tam więcej? Jak już to kilka maksymalnie. W każdym razie, będąc z Łodzi, zdecydowanie warto spróbować go tam znaleźć.

Tak zerkając dokładniej na mapę satelitarną, wydaje mi się, jakbym widział jakąś ścieżkę... W tym miejscu: 51°49'32.35"N 19°28'37.99"E Ona wyraźnie zakręca o jakieś 90*. Jakbym gdzie miał sprawdzić najpierw, to wybrałbym właśnie ten zakręt. (Rósł po stronie północnej ścieżki idąc z zachodu na wschód).

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]