www.pts-orchis.pl

Forum PTS
Teraz jest 21 lip 2018, 13:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 cze 2013, 21:16 
Site Admin

Witam wszystkich,
mogę z radością napisać, że populacja storczyka cuchnącego Orchis coriophora (niektórzy wolą Anacamptis coriophora) odtworzyło się częściowo. Byłem z JankiemZ w połowie czerwca nad Wizną zobaczyć jak się te niedobitki tam mają, a tutaj niespodzianka. W sumie obeszliśmy trzy takie wały. Na jednych były na małym fragmencie ale w dużym zagęszczeniu, na innych w podobnej lub większej liczbie, ale rozrzucone na praktycznie całej długości bez większych skupisk. Oszacowaliśmy, że jest ich tam w tym roku z 500 kwitnących. Sporo naliczyliśmy, ale jednego wału całego obejść nie zdążyliśmy, poza tym było nas tylko dwóch, a to zdecydowanie za mało na szerokość wału.

Wyszło nam tak: ok. 120, 60, 80, 130, kiedy na tym ostatnim, to potem przechodziliśmy co kawałek patrzyć czy jeszcze są, bo już komary nie dawały żyć. Także te 500, to jest lekką ręką.

Widzieliśmy też trochę kwitnących kukułek krwistych, ale zgodnie z informacją od JankaZ, z zeszłym roku było ich tam dużo więcej. Nie liczyłem ich, ale zapewne około 100 by się znalazło. Poza tym jedna kukułka szerokolistna i jeden podkolan biały.

Część stanowiska storczyka cuchnącego była skoszona. Wydaje mi się, że one tam jak najbardziej mogłyby rosnąć, bo ostatnie osobniki rosły jakieś 2 m od oddzielającej siatki i nie widzę powodów, żeby nie było ich tam gdzie jest skoszone. Choć jak mówił JanekZ, to tam jest regularnie koszone, więc nawet jeżeli jakieś tam rosną, to nie bardzo jak mają się przysłużyć w procesie rozmnażania generatywnego.

Miejsce na prawdę piękne, szelęrzniki (zapewne szelężnik większy) takie mi obce tam w sporej ilości. Piękna roślina. Wydawałoby się, że zawsze towarzyszy storczykowi cuchnącemu, ale były miejsca gdzie szelężników już dawno nie było, a cuchnący owszem i to wcale nie w mniejszym zagęszczeniu.

Chyba to na tyle co mogę powiedzieć. Ze względu na zaznaczanie namiarów GPS i liczenia napotkanych osobników za dużo zdjęć zrobić nie mogłem. Jeszcze byłem poganiany, więc tym bardziej. Ale coś tam mam, to pokazuję. :)

Storczyk cuchnący, mój najpierwszy jakiego znalazłem. :)
Obrazek

Ekosystem.
Obrazek

Obrazek

Inne osobniki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Forma albinotyczna, jakoś udało się znaleźć.
Obrazek

Obrazek

Taka dorodna kukułka krwista:
Obrazek

Obrazek

PostNapisane: 28 cze 2013, 10:20 

Relacja i zdjęcia dodane na stronie PTSu :-)

PostNapisane: 28 cze 2013, 11:49 

Po ubiegłorocznej tragedii - 12 pędów kwitnących, wszystkie skoszone w trakcie kwitnienia - sytuacja jest dużo lepsza. Jeśli właściciel nie zrobi nic głupiego, w przyszłym roku populacja może być imponująca.
Taka parka (coriophora i incarnata):
Obrazek
W uzupełnieniu: byliśmy też na łące koło Carskiej Drogi i znaleźliśmy 20-30 ładnych podkolanów białych. Jestem prawie pewien, że nie było ich rok i dwa temu.

PostNapisane: 28 cze 2013, 13:06 

[quote="JanekZ"]Po ubiegłorocznej tragedii - 12 pędów kwitnących, wszystkie skoszone w trakcie kwitnienia - sytuacja jest dużo lepsza. Jeśli właściciel nie zrobi nic głupiego, w przyszłym roku populacja może być imponująca.
Często rolnicy zupełnie nieświadomie niszczą cenne stanowiska .Trzeba z nimi na ten temat rozmawiać .to będzie olbrzymia szansa na uratowanie większości takich miejsc.

PostNapisane: 31 sie 2013, 01:33 
Site Admin

Wydaje mi się, że zła kondycja przez kilka lat tego stanowiska, to przyczyna tej powodzi, która dotknęła tego stanowiska. Okresowe, niewłaściwe skoszenie nie doprowadzi do wymarcia populacji. Gdzieś w Wielkopolsce jest jedyne stanowisko storczyka samiczego, gdzie koszony on jest zwykle przed wydaniem nasion. Populacja nie ma się najlepiej, ale podobno od wielu lat tak właśnie jest traktowana. Co innego to zaoranie. Choć nawet i tutaj, jeżeli pozostawić w spokoju, to ekosystem się odtworzy, a uśpione nasiona lub protokormy, rozwiną się z czasem. Największą tragedią jest wypalanie. Bo niszczy ekosystem, niszczy rozety liściowe, jeżeli są i zdecydowanie nie sprzyja storczykom. A w niektórych rejonach Polski, to chyba jest to swoista przyjemność co dla niektórych.

PostNapisane: 12 cze 2014, 23:05 

Dzisiaj byłem na stanowisku - cuchnące w pełni kwitnienia, krwiste już takie sobie. W zasadzie pędów kwitnących tyle co w ubiegłym roku.
Pierwsze zdjęcie - 7 sztuk w jednym miejscu, drugie - biały
https://dl.dropboxusercontent.com/u/194 ... CT8220.JPG
https://dl.dropboxusercontent.com/u/194 ... CT8222.JPG

PostNapisane: 17 cze 2015, 07:25 

Byłem na stanowisku wraz z Tomkiem w ubiegłym tygodniu .Niestety z powodu olbrzymiej suszy było tylko 7 osobników w tym 3 uschnięte.Mam tylko nadzieje ,że ta susza nie zaszkodzi kondycji tej populacji.

Załączniki:
DSC_2789_DxO.jpg
DSC_2789_DxO.jpg [ 134.75 KiB | Przeglądane 5199 razy ]

PostNapisane: 23 cze 2015, 13:06 

Panie Marku, pisząc o liczebności na stanowisku w tym roku ma Pan na myśli tzw. locus classicus, czy którąś z pozostałych krajowych populacji?

Pozdrawiam

PostNapisane: 23 cze 2015, 16:33 

Oczywiście - locus classicus. :D

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]