www.pts-orchis.pl

Forum PTS
Teraz jest 24 wrz 2018, 21:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 kwi 2015, 16:35 
Site Admin

Witam wszystkich,
chcę jak najszybciej podzielić się z Wami potwierdzoną informacją o znalezieniu na terenie Polski stanowiska Ophrys apifera na Śląsku. Kilka lat temu usłyszałem informację na ten temat, ale poza takim hasłem, nic więcej nie wiedziałem. Obecnie mam już pewną informację, że jest. Teraz pozostaje mi go tylko dokładnie namierzyć.

PostNapisane: 28 kwi 2015, 19:35 

Wspaniała wiadomość !!!:-) Po zapoznaniu się z materiałami zawartymi w załączniku i oglądnięciu terenu w Google Earth stawiam orzechy przeciwko dolarom, że teren można dokładnie zbadać w ciągu jednego dnia i odnaleźć ten rarytasik ... :-) Mniej więcej wiem, gdzie szukać :-) A jakby kto potrzebował jeszcze dodatkowych pary oczu ...

PostNapisane: 28 kwi 2015, 23:29 
Site Admin

Wiem dokładnie gdzie szukać, problem w tym, że w latach 2011, 2012 i 2013 nie był ponownie obserwowany. Nie znaczy, że go tam nie ma. Trzeba jednak pomyśleć o drogach którymi mógł się tam dostać, bo z Niemiec, to on raczej nie pochodzi. Musiał przyjść z południa. Więc wypadałoby pomyśleć, gdzie na linii Czeskich i Słowackich populacji a tą, są jeszcze jakieś dogodne dla niego tereny i przeglądnąć je w odpowiednim momencie. Problem polega na tym, że on rośnie na dość zróżnicowanych ekosystemach, wiec nie muszą to być żadne kamieniołomy, mogą być wybitnie nagrzane i suche łąki.

W Czechach towarzyszy Orchis ustulata ssp. aestivalis, czyli drobnokwiatowemu formie letniej. Ona nie należy do najczęstszych w Polsce, a nie wiem czy jest jakieś jedno jej stanowisko właściwie pielęgnowane pod kątem jej cyklu wegetacyjnego. Jeżeli Ophrys apifera miałby się u nas lokować na takich stanowiskach, to ze względu na nieodpowiednie okresy wykaszań, nie dałby rady się utrzymać. To gatunek jednak późniejszy, a nasiona wydaje już zupełnie w środku lata.

Jego zaletą są ogromne torebki nasienne i mnóstwo nasion, które doskonale powstają z samozapylenia. Zresztą większość jego populacji poza rejonem basenu morza śródziemnego, rozmnaża się właśnie przez samozapylenie, a nie jego zapylacza.

PostNapisane: 29 kwi 2015, 08:55 

No to czekamy aż potwierdzą występowanie dwulistnika pajęczego i kręczynki chińskiej bo to też kwestia czasu, zakładając że Polacy nie zniszczą jeszcze wszystkich habitatów.

PostNapisane: 29 kwi 2015, 10:24 
Site Admin

Akurat Ophrys sphegodes - dwulistnik pajęczy wczesny (jak dobrze pamiętam) ma populacje bardziej oddalone od Ophrys apifera, jakieś 300-350km od granicy z Polską w Niemczech. Rzecz w tym, że w Seelow w Niemczech, bodajże 22 km od Polskiej granicy znajduje się populacja od 2007r. Wówczas liczyła 9 osobników, po pewnym czasie, jak kojarzę już było 15 kwitnących. Ta populacja regularnie nasiewa się w kierunku Polski,a 22 km to w przypadku storczyka nie jest duża odległość. Tam nie ma zbytnio lasów po drodze, więc droga wolna. W tej chwili, to należałoby się spodziewać tego gatunku gdzieś w cześć Polski zachodnio-środkowej.

Bardziej prawdopodobne będzie, że Himantoglossum hircinum znajdzie się w Polsce zachodniej, ponieważ jest duża populacja ok. 350 km w Niemczech i to na znacznym wywyższeniu. Także rosnąc na szczycie sporej góry, ma wszelkie predyspozycje, aby siać się w kierunku Polski. Jak dobrze kojarzę jedną pracę naukową, to przewidywana jest dalsza wędrówka tego gatunku na północny wschód nie wykluczając właśnie zachodnich części Polski. Ekosystemy są, może już rośnie, ale nikt go nie szuka, więc znajdzie się przypadkiem.

Co do Spiranthes sinensis - kręczynki chińskiej, kiedyś była składnikiem rodzimej flory. Jej najbardziej wysunięte na zachód stanowisko znajduje się jakieś 30 km na zachód od Lwowa. Czyli była kiedyś w obrębie granic z Polską. Tutaj jednak kierunek wiatru nie sprzyja przemieszczaniu ze wschodu na zachód. Jednak ekosystemów po stronie Polskiej przy granicy z Ukrainą nie brakuje.

PostNapisane: 29 kwi 2015, 13:58 

Dla migracji dwulistników ze Słowacji - Karpaty stanowią poważna przeszkodę .Właściwie głęboko w góry, blisko naszej południowej granicy wchodzi tylko Ophrys apifera i Ophrys holubyana.
Ophrys holoserica trzyma się południowego pogórza Karpackiego.Ophrys sphegodes występuje tylko na dwóch stanowiskach .W najcieplejszym rejonie Słowacji ,nad Dunajem.

PostNapisane: 21 cze 2015, 18:07 

Mamy Ophrys apifera w Polsce, dzisiaj znalazłem 50 osobników w tym 42 kwitnące .Stanowisko znalazłem dzięki Krzyśkowi ,który rozpracował lokalizacje.

Załączniki:
DSC_3265_DxO.jpg
DSC_3265_DxO.jpg [ 162.13 KiB | Przeglądane 5354 razy ]
DSC_3353_DxO.jpg
DSC_3353_DxO.jpg [ 149.98 KiB | Przeglądane 5354 razy ]

PostNapisane: 21 cze 2015, 18:23 

Super cenne znalezisko i piękne zdjęcia Marku! Oglądając Twoje zdjęcia czuję się jakbym prawie tam był z Tobą... ;-)

PostNapisane: 21 cze 2015, 22:44 

Okryliście populację gdzieś w okolicach tego pierwszego znaleziska? ;)

PostNapisane: 22 cze 2015, 00:41 
Site Admin

He, he. :D

Fakt, że było ich aż 42 kwitnące sprawia, że jest to całkiem zarąbista populacja. Bo trudno to inaczej nazwać. Myślałem, że jak 4-5 znajdziesz to będzie super, a tutaj proszę. Czuję się, jakbym sam tam był. Ja natomiast pojechałem na Niemcy, lokalizować ichniejsze populacje duwlistnika pszczelego Ophrys apifera. Pewniaczek, okazał się super, ale nie wiem czy bym doliczył się tam 42 kwitnących, może i tak, bo jeszcze w pewnych miejscach były mocno w pąkach, a w innych zupełnie spalone. Udało mi się potwierdzić 3 stanowiska z 4 odwiedzonych, z czego tylko pierwsze i największe odpowiadało liczebnością danym, które posiadałem, pozostałe to 8 (zamiast 60) i 6 (podawali 5) osobników. Ostatnie, czwarte to chyba jakaś pomyłka, bo to co znalazłem nie miało prawa być Ophrys apifera, bo torebki nasienne były brązowe i uschnięte, czyli najprawdopodobniej był to Ophrys sphegodes i do tego jeden zamiast 40... :/

Natomiast mam się czym poszczycić, bo wybrałem po drodze jedno obiecująco wyglądające miejsce, takie wyrwane z otoczenia. Przeszedłem się po nim i znalazłem sporo gółek długoostrogowych, w tym chyba gęstokwiatowych, piękne stanowisko dwulistnika muszego, monstrualnego obuwika i.... dwulistnika pszczelego. :D Jednego osobnika, ale nie miałem pojęcia, że tam jest, więc odkrycie młe. :D Tak niestety wyglądają okolice Jeny. Gdzie by się nie poszło, bór sosnowy, buczyna, murawa kserotermiczna na wypłaszczeniu czy na południowym zboczu, bez znaczenia, kłębią się tam storczyki i to naprawdę ciekawe gatunki, jeden obok drugiego. Relację dam jakoś w tygodniu.

Co do rodzimego dwulistnika pszczelego... Teraz trzeba by poszukać jego populacji na trasie wędrówki z Czech. Nie ma szans, aby wziął się skądkolwiek indziej jak z Czech, więc przyszedł z południa, albo południowego zachodu. Trzeba wytypować jakieś kamieniołomy, jakieś murawy kserotermiczne po drodze na południe od obecnej. Jestem przekonany, że ma jakieś populacje przystankowe. Jak również należy poszukać na wschód od obecnej, bo jest szansa, że już się gdzieś dalej posiał w Polsce, a akurat ekosystemów mu nie brakuje u nas. Jak dobrze pójdzie, to zasypie Jurę populacjami z czasem. :D Ma takie szanse, bo ma monstrualne torebki nasienne i jest samopylny poza rejonami śródziemnomorskimi.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]